The Best Horror of the Year Honourable Mentions Announced

Leading anthologist Ellen Datlow has announced  the Honorable Mentions that will appear in print at the back of The Best Horror of the Year Volume Five. Great to see some Aussies make the cut, including SuperNOVA’s own Jason Nahrung.

Barron, Laird “A Strange Form of Life,” ,” Dark Faith: Invocations.
Barron, Laird “DT,” A Season In Carcosa.
Barron, Laird “Hand of Glory,” (novella) The Book Of Cthulhu II.
Bell, Peter “A Midsummer’s Ramble in the Carpathians,” (novella) Strange Ephiphanies.
Bestwick, Simon “the Churn,” Black Static 27
Brownworth, Victoria A. “Ordinary Mayhem,” (novella) Night Shadows.
Campbell, Ramsey “The Moons,” The Devil’s Coattails: More Dispatches.
Chaon, Dan “How We Escaped Our Certain Fate,” 21st Century Dead.
Clark, Simon “The Shakespeare Curse,” Terror Tales of the Cotswolds.
Coleman, Emma “Home,” Dark Currents.
Demory, Sean “The Ballad of the Wayfaring Strange & the Dead Man’s Whore,” kindle
Dowling, Terry “Nightside Eye,” Cemetery Dance #66.
Ford, Jeffrey “Blood Drive,” After.
Ford, Jeffrey “The Wish Head,” Crackpot Palace.
Gaiman, Neil “Click-Clack the Rattlebag,” Audible.
Grabinski, Stefan “On the Hill of Roses,” On the Hill of Roses.
Hempel, Amy “A Full-Service Shelter,” Tin House 52.
Ingold, Jon “Cracks” Black Static 28.
Johnstone, Carole “The Pest House,” Black Static 28.
Jones, Stephen Graham “After the People Lights Have Gone Off,” Phantasmagorium
Jones, Stephen Graham “Notes From the Apocalypse,” Weird Tales #359.
King, Stephen and Hill, Joe “In the Tall Grass,” Esquire June/July/August.
Langan, John “Bloom,” Black Wings II.
Lansdale, Joe R. “The Tall Grass,” Dark Tales of Lost Civilizations.
Leslie, V.H. “Skein and Bone,” Black Static 31.
Link, Kelly “Two Houses,” Shadow Show.
Littlefield, Sophie “Jimmy’s Legacy,” Cemetery Dance #66.
Littlewood, Alison “In the Quiet and in the Dark,” Terror Tales of the Cotswolds.
Littlewood, Alison “The Swarm,” The Screaming Book of Horror.
Livings, Martin “Birthday Suit,” Living with the Dead
Marshall, Helen “Blessed,” Hair Side, Flesh Side.
McDougall, Sophia “Bells Ringing Under the Sea,” Dark Currents.
McMahon, Gary “Cinder Images,” Darker Minds.
Moore, Alison “Small Animals,” Nightjar Press Chapbook.
Morris, Mark “Biters,” 21st Century Dead.
Nahrung, Jason “The Last Boat to Eden,” Surviving the End.
O’Driscoll, Mike “Eyepennies,” chapbook.
Oliver, Reggie “Charm,” Terror Tales of the Cotswolds.
Ruby, Jacob “The Little Things,” Black Static 27.
Russell, Karen “Reeling for the Empire,” Tin House 54.
Ryan, Alan Peter “Amazonas,” Cemetery Dance Chapbook.
Ryan, Carrie “After the Cure,” After.
Sedia, Ekaterina “A Handsome Fellow,” Asimov’s Science Fiction Oct/Nov.
Sharma, Priya “Pearl, Bourbon Penn 4.
Shearman, Robert “Bedtime Stories for Yasmin,” Shadows & Tall Trees 4.
Shearman, Robert “Blue Crayon, Yellow Crayon,” Remember Why You Fear Me.
Tem, Steve Rasnic “Saguaro Night,” Ugly Behavior.
Thomas, Lee “The Hollow is Filled With Beautiful Monsters,” Night Shadows.
Warren, Kaaron “The Lighthouse Keepers’ Club,” Exotic Gothic 4.


2013 Ditmar Award ballot released

The 2013 Ditmar Award ballot has been released, and features a number of SuperNOVA members (highlighted in bold below).

Voting has now opened, and will remain open until one minute before midnight AEST (ie. 11.59pm, GMT+11),
Thursday, 25th of April, 2013.

You can vote online here, or visit here for more information.

Good luck to all the nominees!

Best Novel

* Sea Hearts, Margo Lanagan (Allen & Unwin)
* Bitter Greens, Kate Forsyth (Random House Australia)
* Suited (The Veiled Worlds 2), Jo Anderton (Angry Robot)
* Salvage, Jason Nahrung (Twelfth Planet Press)
* Perfections, Kirstyn McDermott (Xoum)
* The Corpse-Rat King, Lee Battersby (Angry Robot)

Best Novella or Novelette

* “Flight 404”, Simon Petrie, in Flight 404/The Hunt for Red Leicester (Peggy Bright Books)
* “Significant Dust”, Margo Lanagan, in Cracklescape (Twelfth Planet Press)
* “Sky”, Kaaron Warren, in Through Splintered Walls (Twelfth Planet Press)

Best Short Story

* “Sanaa’s Army”, Joanne Anderton, in Bloodstones (Ticonderoga Publications)
* “The Wisdom of Ants”, Thoraiya Dyer, in Clarkesworld 75
* “The Bone Chime Song”, Joanne Anderton, in Light Touch Paper Stand Clear (Peggy Bright Books)
* “Oracle’s Tower”, Faith Mudge, in To Spin a Darker Stair (FableCroft Publishing)

Best Collected Work

* Cracklescape by Margo Lanagan, edited by Alisa Krasnostein (Twelfth Planet Press)
* Epilogue, edited by Tehani Wessely (FableCroft Publishing)
* Through Splintered Walls by Kaaron Warren, edited by Alisa Krasnostein (Twelfth Planet Press)
* Light Touch Paper Stand Clear, edited by Edwina Harvey and Simon Petrie (Peggy Bright Books)
* Midnight and Moonshine by Lisa L. Hannett and Angela Slatter, edited by Russell B. Farr (Ticonderoga Publications)
* The Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2011, edited by Liz Grzyb and Talie Helene (Ticonderoga Publications)

Best Artwork

* Cover art, Nick Stathopoulos, for Andromeda Spaceways Inflight Magazine 56 (ASIM Collective)
* Cover art, Kathleen Jennings, for Midnight and Moonshine (Ticonderoga Publications)
* Illustrations, Adam Browne, for Pyrotechnicon (Coeur de Lion Publishing)
* Cover art and illustrations, Kathleen Jennings, for To Spin a Darker Stair (FableCroft Publishing)
* Cover art, Les Petersen, for Light Touch Paper Stand Clear (Peggy Bright Books)

Best Fan Writer

* Alex Pierce, for body of work including reviews in Australian Speculative Fiction in Focus
* Tansy Rayner Roberts, for body of work including reviews in Not If You Were The Last Short Story On Earth
* Grant Watson, for body of work including the “Who50” series in The Angriest
* Sean Wright, for body of work including reviews in Adventures of a Bookonaut

Best Fan Artist

* Kathleen Jennings, for body of work including “The Dalek Game” and “The Tamsyn Webb Sketchbook”

Best Fan Publication in Any Medium

* The Writer and the Critic, Kirstyn McDermott and Ian Mond
* Galactic Suburbia, Alisa Krasnostein, Tansy Rayner Roberts, and Alex Pierce
* Antipodean SF, Ion Newcombe
* The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe
* Snapshot 2012, Alisa Krasnostein, Kathryn Linge, David McDonald, Helen Merrick, Ian Mond, Jason Nahrung et. al.
* Australian Speculative Fiction in Focus, Alisa Krasnostein, Tehani Wessely, et. al.
* Galactic Chat, Alisa Krasnostein, Tansy Rayner Roberts, and Sean Wright

Best New Talent

* David McDonald
* Faith Mudge
* Steve Cameron
* Stacey Larner

William Atheling Jr Award for Criticism or Review

* Alisa Krasnostein, Kathryn Linge, David McDonald, and Tehani Wessely, for review of Mira Grant’s Newsflesh, in ASIF
* Tansy Rayner Roberts, for “Historically Authentic Sexism in Fantasy. Let’s Unpack That.”, in tor.com
* David McDonald, Tansy Rayner Roberts, and Tehani Wessely, for the “New Who in Conversation” series
* Liz Grzyb and Talie Helene, for “The Year in Review”, in The Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2011
* Rjurik Davidson, for “An Illusion in the Game for Survival”, a review of Reamde by Neal Stephenson, in The Age


Australian Shadows Awards 2012 Finalists Announced

The Australian Horror Writers Association has announced the finalists for the 2012 Australian Shadow Awards, and a number of SuperNOVA writers have been honoured. You can find the full list below, with our members highlighted.

Good luck to all the finalists!

Edited Publication


The Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2011 – Liz Grzyb & Talie Helene
Surviving the End – Craig Bezant
Cthulhu Unbound 3 – David Conyers

Collected Work


Living with the Dead – Martin Livings
Through Splintered Walls – Kaaron Warren

Bread and Circuses – Felicity Dowker

Short Fiction


To Wish on a Clockwork Heart – Felicity Dowker
A Monstrous Touch – Marty Young
Birthday Suit – Martin Livings
Mountain – Kaaron Warren
Creek – Kaaron Warren
Road – Kaaron Warren
They Don’t Know That We Know What They Know – Andrew J McKiernan
Pigroot Flat – Jason Fischer

Long Fiction

Sky – Kaaron Warren
Critique – Daniel I Russell
Escana De Un Asesinato – Robert Hood

Novel


PerfectionsKirstyn McDermott
Blood and DustJason Nahrung
The Corpse Rat King – Lee Battersby


Aurealis Awards Finalists Announced

The finalists for this year’s Aurealis Awards have been announced and, as well as being an exceptionally strong field in general, it is wonderful to see SuperNOVA well represented.

The list of finalists is below, with SuperNOVA members in bold.

Good luck to all the finalists!

FANTASY NOVEL
Bitter Greens by Kate Forsyth (Random House Australia)
Stormdancer by Jay Kristoff (Tor UK)
Sea Hearts by Margo Lanagan (Allen & Unwin)
Flame of Sevenwaters by Juliet Marillier (Pan Macmillan Australia)
Winter Be My Shield by Jo Spurrier (HarperVoyager)

FANTASY SHORT STORY
Sanaa’s Army by Joanne Anderton (Bloodstones, Ticonderoga Publications)
The Stone Witch by Isobelle Carmody (Under My Hat, Random House)
First They Came by Deborah Kalin (Andromeda Spaceways Inflight Magazine 55)
Bajazzle by Margo Lanagan (Cracklescape, Twelfth Planet Press)
The Isles of the Sun by Margo Lanagan (Cracklescape, Twelfth Planet Press)

SCIENCE FICTION NOVEL
Suited by Jo Anderton (Angry Robot)
The Last City by Nina D’Aleo (Momentum)
And All The Stars by Andrea K Host (self-­published)
The Interrogation of Ashala Wolf by Ambelin Kwaymullina (Walker Books)
Confusion of Princes by Garth Nix (Allen & Unwin)
The Rook by Daniel O’Malley (Harper Collins)

SCIENCE FICTION SHORT STORY
Visitors by James Bradley (Review of Australian Fiction)
Significant Dust by Margo Lanagan (Cracklescape, Twelfth Planet Press)
Beyond Winter’s Shadow by Greg Mellor (Wild Chrome, Ticonderoga Publications)
The Trouble with Memes by Greg Mellor (Wild Chrome, Ticonderoga Publications)
The Lighthouse Keepers’ Club by Kaaron Warren (Exotic Gothic 4, PS Publishing)

HORROR NOVEL
Bloody Waters by Jason Franks (Possible Press)
Perfections by Kirstyn McDermott (Xoum)
Blood and Dust by Jason Nahrung (Xoum)
Salvage by Jason Nahrung (Twelfth Planet Press)

HORROR SHORT STORY
Sanaa’s Army by Joanne Anderton (Bloodstones, Ticonderoga Publications)
Elyora by Jodi Cleghorn (Rabbit Hole Special Issue, Review of Australian Fiction)
To Wish Upon a Clockwork Heart by Felicity Dowker (Bread and Circuses, Ticonderoga Publications)
Escena de un Asesinato by Robert Hood (Exotic Gothic 4, PS Publishing)
Sky by Kaaron Warren (Through Splintered Walls, Twelfth Planet Press)

YOUNG ADULT NOVEL
Dead, Actually by Kaz Delaney (Allen & Unwin)
And All The Stars by Andrea K. Host (self-­published)
The Interrogation of Ashala Wolf by Amberlin Kwaymullina (Walker Books)
Sea Hearts by Margo Lanagan (Allen & Unwin)
Into That Forest by Louis Nowra (Allen & Unwin)

YOUNG ADULT SHORT STORY
Stilled Lifes x 11 by Justin D’Ath (Trust Me Too, Ford Street Publishing)
The Wisdom of the Ants by Thoraiya Dyer (Clarkesworld)
Rats by Jack Heath (Trust Me Too, Ford Street Publishing)
The Statues of Melbourne by Jack Nicholls (Andromeda Spaceways Inflight Magazine 56)
The Worry Man by Adrienne Tam (self-­published)

CHILDREN’S FICTION (told primarily through words)
Brotherband: The Hunters by John Flanagan (Random House Australia)
Princess Betony and the Unicorn by Pamela Freeman (Walker Books)
The Silver Door by Emily Rodda (Scholastic)
Irina the Wolf Queen by Leah Swann (Xoum Publishing)

CHILDREN’S FICTION (told primarily through pictures)
Little Elephants by Graeme Base (author and illustrator) (Viking Penguin)
The Boy Who Grew Into a Tree by Gary Crew (author) and Ross Watkins (illustrator) (Penguin Group Australia)
In the Beech Forest by Gary Crew (author) and Den Scheer (illustrator) (Ford Street Publishing)
Inside the World of Tom Roberts by Mark Wilson (author and illustrator) (Lothian Children’s Books)

ILLUSTRATED BOOK / GRAPHIC NOVEL
Blue by Pat Grant (author and illustrator) (Top Shelf Comix)
It Shines and Shakes and Laughs by Tim Molloy (author and illustrator) (Milk Shadow Books)
Changing Ways #2 by Justin Randall (author and illustrator) (Gestalt Publishing)

ANTHOLOGY
The Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2011 edited by Liz Grzyb and Talie Helene (Ticonderoga Publications)
Bloodstones edited by Amanda Pillar (Ticonderoga Publications)
The Best Science Fiction & Fantasy of the Year Volume 6 edited by Jonathan Strahan (Night Shade Books)
Under My Hat edited by Jonathan Strahan (Random House)
Edge of Infinity edited by Jonathan Strahan (Solaris Books)

COLLECTION
That Book Your Mad Ancestor Wrote by K. J. Bishop (self-­published)
Metro Winds by Isobelle Carmody (Allen & Unwin)
Midnight and Moonshine by Lisa L. Hannett & Angela Slatter (Ticonderoga Publications)
Living With the Dead by Martin Livings (Dark Prints Press)
Through Splintered Walls by Kaaron Warren (Twelfth Planet Press)

The full press release can be found here.